Průjem – doplňování vhodných tekutin a léčba

Kontrola ztráty tekutin je zásadním milníkem při léčbě akutního průjmu. Existuje mnoho laických doporučení a postupů, které ale nemusí vést ke zlepšení stavu a urychlení léčby. V praxi se setkáváme i s takovými doporučeními, jako je odmítání tekutin z důvodu očekávání zastavení vodnatého průjmu právě tímto postupem.

 

Doplňování tekutin při průjmu

Postižený průjmem často odmítá pít, aby se zbavil vodnaté stolice. Zkreslená představa, že každá zkonzumovaná tekutina tělem „pouze“ proteče, může mít velmi nebezpečné následky. Nedostatek tekutin průjem nikdy nezastaví. Nadměrné ztráty vody a minerálních iontů je potřeba co nejrychleji a pravidelně doplňovat. V lékárnách lze zakoupit speciální rehydratační roztoky.  V případě akutních stavů lze doplňovat ztracené tekutiny primárně vodou, vhodnými  bylinnými čaji a zeleninovým vývarem.

Při průjmu buďte opatrní s konzumací slazených nápojů. Příliš mnoho cukru může zesilovat dehydrataci.

I přes nepříjemné průvodní stavy by se organismus neměl vystavovat výraznému omezování příjmu potravy. Přiměřený přísun energie přispívá k výrazně lepšímu zotavení, proto se doporučuje častější podávání lehce stravitelných sacharidů v menších porcích. Přednost bychom měli dávat zásadotvorným a neutrálním potravinám. Při průjmu bývá tělo obvykle nadmíru překyselené a tudíž další hladovění, při němž se uvolňují další kyseliny, je pro rekonvalescenci nežádoucí.

 

Léčba akutních průjmových stavů

Ve většině případů má průjem přechodný charakter a léčba medikamenty se využívá především na zmírnění příznaků. Protože obvykle neznáme přesnou příčinu, není možné ani jednoznačně volit konkrétní léčbu. Nejširší použití mají proto takzvaná střevní adsorbencia, což jsou nevstřebatelné látky s velkým vnitřním povrchem, které ve střevním obsahu vážou toxické a dráždivé látky včetně plynů, bakterií a virových částic.Mezi používanými léčivy (medicinální aktivní uhlí nebo diosmektit) není významnějšího rozdílu, kromě toho, že diosmektit se podává v tekuté formě, a mohou jej užívat i nejmenší děti. Naproti tomu tablety aktivního uhlí by měly pro možné potíže s polykáním užívat děti až od tří let.

 

Střevní antiseptika likvidují patogenní bakterie střevního obsahu a mají proto hlavní význam při průjmech bakteriálního původu nebo průjmech v důsledku nerovnováhy střevní mikroflóry (kvasné a hnilobní procesy). V současnosti je volně k zakoupení pouze léčivo Cloroxin (vhodné až pro osoby nad 40 kilogramů).

Poslední skupinu používaných léčiv představují látky přímo zpomalující spontánní pohyb střevní stěny, takzvaná antimotilika. Jejím představitelem je zejména Loperamid, který se velmi dobře uplatňuje při tlumení průjmů různého původu, včetně průjmů psychického původu (například ze stresu).

Při udržení a obnovení přirozené střevní mikroflóry hrají důležitou roli také probiotika, tedy přátelské bakterie kolonizující naše střevo. Vlastním množením potlačují růst patogenních bakterií a udržují tak normální zdravou mikroflóru. Nejlepší uplatnění tak nacházejí probiotika v prevenci průjmů po užívání antibiotik.

Podobné příspěvky