|

Žlučové kameny

Žlučové kameny jsou spolu se zánětem slepého střeva jednou z nejčastějších příčin chirurgických zákroků v dutině břišní. Jedná se o velmi běžné onemocnění, které podle odhadů postihuje 10-20% populace. Žlučové kameny (jiný název nemoci je cholelithiáza) se mohou nacházet buď přímo ve žlučníku, nebo ve žlučových cestách a mohou postihnout osoby jakéhokoli věku, častěji ženy než muže. Riziko jejich vzniku výrazně roste po 40. roce života. V případě, že jsou kameny zdrojem bolestí nebo dojde-li jejich vinou k ucpání žlučovodu, je na místě operace.

Z čeho vznikají žlučové kameny?

Žlučové kameny jsou tvořeny složkami běžně se vyskytujícími ve žluči. Začnou se tvořit v případě porušení rovnováhy mezi jednotlivými složkami žluči, většinou vlivem chybných stravovacích návyků (příliš tučná strava). Při vzniku tohoto onemocnění hrají významnou roli i genetické faktory. Začne-li se ve žluči některá z látek hromadit, dojde k jejímu vysrážení a následnému ztvrdnutí do formy malých či větších krystalů. Ty se následně mohou spojovat, čímž vznikají i kameny několik centimetrů veliké. Většina žlučových kamenů je cholesterolového typu. Jsou tvořeny především cholesterolem přijatým z potravy a menším množstvím žlučových barviv. Často se objevují u osob s nadváhou. Dalším běžným typem jsou kameny pigmentové, ve kterých žlučová barviva převažují nad ostatními složkami. Právě tento typ kamenů bývá podmíněn geneticky a může se vyskytovat společně s některými krevními chorobami, při kterých dochází ke zvýšenému rozpadu červených krvinek.

Diagnostika a projevy žlučových kamenů

Mnoho postižených nemusí o svých žlučových kamenech vůbec vědět. Žlučové kameny bývají často diagnostikovány náhodně při rentgenovém vyšetření dutiny břišní kvůli jinému problému. U některých nemocných se bolesti žlučníku vyskytují jen příležitostně a jsou mírného rázu, v horším případě se žlučník ozývá téměř po každém jídle i mezi jídly a bolesti jsou velmi intenzivní. Nemocný žlučník se většinou projevuje bolestmi v pravém podžebří, bolest však může být vnímána i na zádech či kdekoli v nadbřišku. Spouštěčem bolestí často bývá požití těžkého, tučného, či smaženého jídla. Dalšími obvyklými potížemi nemocných se žlučovými kameny bývá nadýmání, pocity plného břicha a další zažívací problémy. Přítomnost kamenů ve žlučníku může způsobovat i další komplikace. Velmi nepříjemným zážitkem je žlučníková kolika, ke které dochází při zaklínění kamenu v ústí žlučníku nebo ve žlučových cestách. Žlučník se snaží těleso odstranit pomocí kontrakcí, které jsou vnímány jako velice nepříjemné křečovité bolesti doprovázené nevolností a někdy i horečkou. Vlivem kontrakcí většinou dojde k samovolnému obnovení průchodnosti žlučových cest a bolest postupně odezní.

Léčba žlučových kamenů

Nedojde-li do pár hodin k vymizení potíží, nebo se podobné stavy často opakují, je indikováno chirurgické odstranění žlučníku. Operace se provádí v celkové anestezii a ve většině případů laparoskopicky, což je mnohem šetrnější než operace klasickou cestou. Zákrok trvá v průměru 90 minut a doba rekonvalescence, po kterou pacient zůstává v nemocnici, většinou 2-7 dní. U malé části nemocných je možno provést tzv. disoluční léčbu, což znamená rozpuštění kamenů vlivem chemických látek. Tuto metodu je však možné provést jen při určitém složení kamenů, které jsou navíc jen malé velikosti. Další možností je litotripse nárazovou vlnou, která spočívá v rozbití kamenů pomocí ultrazvuku, kterou lze ovšem také použít jen u menšího procenta pacientů.

Prevence žlučových kamenů

Riziko vzniku žlučových kamenů můžeme omezit udržováním normální váhy, vyhýbáním se smaženým a příliš tučným jídlům a snížením hladiny cholesterolu. Na druhou stranu se doporučuje vyhnout se příliš drastickým dietám, které mohou vést k rychlému přechodnému zvýšení hladiny triacylglycerolů (tuků) v plazmě, což také může podpořit vznik kamenů.

Podobné příspěvky