Za pálením žáhy může stát i špatná strava nebo kouření

Odborný název pro pálení žáhy – pyróza – pochází z řeckého slova „pyros“, které znamená oheň. To velmi dobře zrcadlí hlavní příznaky postižených, mezi něž patří pálivá bolest v horní části žaludku, stoupající jako oheň jícnem.

Žaludeční nevolnost či pálení žáhy (též pyróza) je nepříjemný pocit vznikající obvykle jako následek překyselení žaludku nebo nedostatečně fungujícího svěrače mezi jícnem a žaludkem. Právě při uvolněném svěrači (což se přirozeně děje pouze při polykání či říhání) se dostává kyselý obsah žaludku do jícnu (takzvaný reflux).

K typickým potravinám zvyšujícím obtíže patří například tuky, kynuté a tučné pečivo, alkohol, káva a kolové nápoje.

Refluxem tedy rozumíme proniknutí, zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu. Objeví-li se zatékání žaludečního obsahu až do úst, mluvíme o regurgitaci. Zřídka se mohou vyskytnout i další zdánlivě nesouvisející příznaky: vleklý chrapot, záněty hltanu nebo dokonce bronchiální astma.

V malé míře je reflux normální děj. Při delším trvání nebo častém opakování však dochází k podráždění sliznice jícnu kyselým obsahem žaludku a mluvíme o takzvané refluxní nemoci jícnu. Ta je charakteristická především trvalým zánětem dolní částí jícnu, který může vést až k jeho trvalým změnám. Může se vyvinout zúžení (stenóza) jícnu, které je příčinou váznutí sousta a bolestí při polykání, nebo se může výrazně zvyšovat riziko rakoviny jícnu.

Pálení žáhy a kouření

Za pálením žáhy může i kouření. Kouř dráždí organismus. Onemocnění vzniká při poruše nebo selhání přirozených obranných mechanismů. Jako alternativu můžete vyzkoušet elektronické cigarety známé jako e-cigarety. Elektronické cigarety vyjdou levněji, než běžné krabičky a lze tak ušetřit až tisíce korun ročně.

Za nejdůležitější se pokládá povolení napětí dolního jícnového svěrače, který vytváří přirozenou bariéru mezi žaludkem a jícnem. K oslabení napětí tohoto svěrače přispívá i skladba stravy nebo kouření.

Jedním ze základních počinů, jak vyzrát na pálení žáhy, je prevence. Nemocný s refluxní chorobou by neměl zdvihat těžká břemena, přetěžovat břišní lis (například tlačení na stolici) a vyloučit nebo alespoň omezit všechny výše uvedené rizikové potraviny. V případě vzniklých obtíží je pak na místě léčba medikamenty.

Podobné příspěvky