Za pálením žáhy může stát i špatná strava nebo kouření

Odborný název pro pálení žáhy – pyróza – pochází z řeckého slova „pyros“, které znamená oheň. To velmi dobře zrcadlí hlavní příznaky postižených, mezi něž patří pálivá bolest v horní části žaludku, stoupající jako oheň jícnem.

Žaludeční nevolnost či pálení žáhy (též pyróza) je nepříjemný pocit vznikající obvykle jako následek překyselení žaludku nebo nedostatečně fungujícího svěrače mezi jícnem a žaludkem. Právě při uvolněném svěrači (což se přirozeně děje pouze při polykání či říhání) se dostává kyselý obsah žaludku do jícnu (takzvaný reflux).

K typickým potravinám zvyšujícím obtíže patří například tuky, kynuté a tučné pečivo, alkohol, káva a kolové nápoje.

Refluxem tedy rozumíme proniknutí, zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu. Objeví-li se zatékání žaludečního obsahu až do úst, mluvíme o regurgitaci. Zřídka se mohou vyskytnout i další zdánlivě nesouvisející příznaky: vleklý chrapot, záněty hltanu nebo dokonce bronchiální astma.

V malé míře je reflux normální děj. Při delším trvání nebo častém opakování však dochází k podráždění sliznice jícnu kyselým obsahem žaludku a mluvíme o takzvané refluxní nemoci jícnu. Ta je charakteristická především trvalým zánětem dolní částí jícnu, který může vést až k jeho trvalým změnám. Může se vyvinout zúžení (stenóza) jícnu, které je příčinou váznutí sousta a bolestí při polykání, nebo se může výrazně zvyšovat riziko rakoviny jícnu.

Onemocnění vzniká při poruše nebo selhání přirozených obranných mechanismů. Za nejdůležitější se pokládá povolení napětí dolního jícnového svěrače, který vytváří přirozenou bariéru mezi žaludkem a jícnem. K oslabení napětí tohoto svěrače přispívá i skladba stravy nebo kouření.

Jedním ze základních počinů, jak vyzrát na pálení žáhy, je prevence. Nemocný s refluxní chorobou by neměl zdvihat těžká břemena, přetěžovat břišní lis (například tlačení na stolici) a vyloučit nebo alespoň omezit všechny výše uvedené rizikové potraviny. V případě vzniklých obtíží je pak na místě léčba medikamenty.

1 trackback / pingback

  1. Těhotenství provází komplikace. Některé jsou běžné, jiné nebezpečné - Maminečka

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*