Rozpoznejte alergickou reakci!

Alergie jsou jedna z nejrychleji stoupajících onemocnění na světě. Kromě stoupání počtu alergiků stoupá i počet různých druhů alergií. Vzhledem k tomu, že potenciál stát se alergenem má téměř každá látka v našem prostředí, není k údivu, že alergické reakce jsou nadměrně rozmanité. Rozmanité jsou i projevy a příznaky jednotlivých alergií. Jak je již známo, některé alergie se vyskytují pouze za určitých okolností a nečekaně, a tak je docela důležité, aby každý byl obeznámen se základními informacemi o alergických reakcích.

Alergická rýma

Alergická rýma je jeden z nejběžnějších příznaků řady alergií. Projevuje se zarudnutím a svěděním sliznice, výtokem z nosu a kýcháním. Přestože tento typ reakce nevyžaduje první pomoc, nicméně se doporučuje neprodlená návštěva lékaře. Dalším příznakem je alergický zánět spojivek, který je nejčastěji způsoben alergií na pyl. Zánět spojivek se projevuje především svěděním, začervenáním a pálením očí, přičemž často dochází také ke vzniku otoku víček a zvýšenému slzení. Atopický ekzém, který vzniká na základě genetických předpokladů, se projevuje svěděním a suchostí kůže. Jako příznaky potravinových alergií se počítají průjem, nevolnost, zvracení, bolesti břicha a nadýmání. Závažnější je astmatický záchvat, který představuje onemocnění postihující dýchací cesty (průdušky). Rozpoznáme je pocitem tíhy a sevření na hrudníku, prodlouženým, ztíženým výdechem, pískoty při výdechu, úzkostí a neklidem na straně alergika.

Alergie na bodnutí hmyzem

Alergie na bodnutí hmyzem je další z nepříjemných alergií, se kterými se můžete setkat. Pokud by byla alergická reakce silná a hrozil rozvoj anafylaktického šoku, neprodleně volejte RZS, postiženého položte na záda a hlavu dejte do záklonu. Tím pomůžete udržet dýchací cesty průchodné. Pokud by došlo k zástavě dechu, musíte zahájit resuscitaci.

Podobné příspěvky