Vitamín B1

Vitamín B1 se zařazuje do skupiny tzv. „psychovitamínů“. To znamená , že tyto vitamíny jsou účinné především v nervové oblasti.
Začíná s mluvit také o tom, že tento vitamín v určitých dávkách pomáhá při bolestech hlavy, depresích a migrénách, zatím však tento výzkum stále pokračuje. Například v Severní Americe je tento vitamín používán při bolestech hlavy a při potížích s nervovým systémem.

Proč je pro tělo důležitý?

V lidském těle je nezbytnou součástí některých enzymů, je důležitý pro přeměnu cukrů, alkoholu a mastných kyselin. Velice důležitý je také pro lidské srdce, ledviny, trávicí a nervový systém.

Přírodní zdroje vitamínu B1

Velkým zdrojem vitamínu B1 je především maso a také uzeniny. Dalšími zdroji jsou např. pšeničné klíčky, celozrnné obiloviny, ořechy, slunečnicová semínka, sojové boby, mák, luštěniny, ovesné vločky, mouka, cuketa, kvasnice, vnitřnosti a mléčné výrobky.

Nedostatek vitamínu B1

Nedostatek tohoto vitamínu se projevuje např. brněním rukou a nohou, průjmem nebo naopak zácpou, nechutí k jídlu, nervozitou a také únavou. Dalšími projevy mohou být např. agresivita, poruchy spánku, nesoustředěnost, žaludeční poruchy a migrény.
Pokud má tělo naprostý nedostatek tohoto vitamínu,  může ho postihnout nemoc zvaná Beri-beri, což v jednom z indických jazyků znamená „ovčí chůze“. V současnosti se však tato nemoc vyskytuje pouze v zemích, kde neexistuje pestrá strava. Její projevy mohou být kromě poruchy chůze také srdeční poruchy, záněty nervů, psychické poruchy a otoky.

Zvýšená potřeba vitamínu B1

Zvýšenou potřebu tohoto vitamínu mají především lidé trpící chronickým nervovým onemocněním a onemocněním trávicího systému s poruchou vstřebávání. Zvýšená potřeba je také v těhotenství a při užívání antikoncepce.
Zdravím lidem postačí zdravá, vyvážená a pestrá strava k tomu, aby nemuseli mít strach z jeho nedostatku. Užívání je však možné také v lékové formě.

Podobné příspěvky