Vitamín A

Vitamín A je velice důležitý pro lidský organizmus. Patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Tento vitamín je nezbytný pro dokonalý zrak. Je nutný pro tvorbu zrakového pigmentu, nedostatek může vést k šerosleposti. Podporuje také růst a správný vývoj buněk kostí, sliznic a krvetvorby. Důležitý je také pro tvorbu vajíček a spermií a pro zdravý vývoj plodu.  Tento vitamín také patří v lidském těle mezi důležité antioxidanty, pomáhající neutralizovat volné radikály.

Vitamín A se vyskytuje v zelenině a také ve vnitřnostech. Zdroje: především rybí tuk, játra, mrkev, špenát, meloun, brokolice, kukuřice, máslo, vaječný žloutek, …
Nedostatek tohoto vitamínu se může projevit mimo jiné ztrátou chuti,větší náchylnost k infekcím, vysycháním sliznic. Tzv. Avitaminóza může být příčinou slepoty a celkového poškození organismu.

Tímto vitamínem je možné se předávkovat, protože na rozdíl od vitamínu C se z těla nevylučuje. Předávkování může způsobit osteoporózu a dokonce i otravu. Není však snadné se tímto vitamínem předávkovat, mohlo by k tomu dojít pokud by jste po dobu několika měsíců konzumovali dávky 10x vyšší než-li je doporučená denní dávka. Prakticky je možné toho dosáhnout pouze užíváním velkého množství vitamínu A ve formě tablet, nebo pokud by jste denně jedli játra ve velkém množství. K tomuto předávkování docházelo u polárníků, kteří jedli játra tuleňů a medvědů.

Během těhotenství se nedoporučuje užívání tohoto vitamínu jinou než-li přírodní cestou (nedoporučuje se ve formě tablet a umělých vitamínových doplňků), přemíra tohoto vitamínu by mohla poškodit nervový systém plodu.
Vitamín A působí proti rakovině, ale dlouhodobé užívání ve větším množství naopak zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic.

Lepší je užívat jeho provitamín beta-karoten, který je neškodný a případné přebytky se z těla vyloučí močí. Není tudíž možné se s ním předávkovat. Projevuje se pouze oranžovým zabarvením kůže, čehož je využíváno při výrobě tzv. samoopalovacích přípravků. Lidský organismus si umí beta-karoten přeměnit na vitamín A, pokud je tohoto vitamínu v těle nedostatek.

Vitamín A se nachází ve zdrojích živočišného původu, oproti tomu beta-karoten pouze ve zdrojích rostlinného původu.

Podobné příspěvky