Alergie

Není to tak dlouhá doba, kdy  slovo alergie, nebylo až tak běžné. Většina lidí znala zhruba význam tohoto slova, ale málo kdo jí skutečně trpěl. Uplynulo pár let a  v dnešní době, už téměř neexistuje člověk, který by alergií netrpěl. Alergie jsou různého typu např. potravinové alergie, alergie na bodnutí hmyzem, pylové alergie, alergie na kosmetické přípravky, různé ekzémy, vyrážky a mnoho dalších. Téměř se dá říci, že alergie může být na cokoli. Různý je i průběh alergických reakcí, od těch sice nepříjemných, ale život neohrožujících, až po ty které mohou skončit i smrtí.

Co je to vlastně alergie?

Slovo alergie vzniklo z řeckých slov allos(jiný nebo změněný stav) a ergon(práce, reakce). Alergickou reakcí rozumíme, nepřiměřenou až přehnanou reakci imunitního systému organizmu, na látky běžně se vyskytující v našem prostředí.

Potravinová alergie

Tato alergická reakce může být téměř na všechny druhy potravin, nebo na určitou složku těchto potravin. Potravina sama o sobě nemusí být alergen, ale alergická reakce může být vyvolána potravinovými barvivy a různými chemickými přísadami, které se do potravin přidávají.

Potravinová alergie je poměrně častá,  mezi dospělými postihuje 2 – 4% populace, u malých dětí je to 3 – 5% a u kojenců je to dokonce 6 – 8%. Mezi nejčastější alergeny patří: ořechy, mléko, vaječný bílek, plody moře, exotické ovoce a mnoho dalších.

Potravinová alergie může vyvolat anafylaktický šok, který může v horším případě skončit i smrtí.

Sezonní alergická rýma – senná rýma

V tomto případě jde o alergii na pyly. Jde především o rýmu, která se projevuje svěděním očí, nosu a někdy také pálením v krku. Tato rýma je často doprovázena pocitem ucpaného nosu, který brání volnému dýchání a nebo se také může projevit vodnatým výtokem. Velice časté je kýchání a někdy také kašel. Komplikovanější formou může být také astma, nebo například zánět vedlejších nosních dutin.

Pylová sezona se dá rozdělit na: jarní, letní a podzimní období.

Mezi nejčastější alergeny, vyvolávající alergickou rýmu patří: trávy, dřeviny a různé byliny.

Alergie na roztoče

Někdy se také říká alergie na vzdušné plísně. Mezi nejčastější projevy patří rýma, ekzém nebo také astma. Příznaky jsou nejčastěji ráno po probuzení a objevují se během celého roku a nejhorší bývají zejména, když je vlhko tedy na podzim a v zimě. Roztoči jsou drobní členovci, které není možné spatřit pouhým okem. Nejčastěji se zabydlí v naší posteli, kde jsou pro ně ideální podmínky. Proto je důležité v ložnici dobře větrat, lůžkoviny často prát minimálně na 60°C, je zapotřebí také často vysávat a prostěradla měnit zhruba tak za 14 dní. Kromě ložnice se tyto potvůrky také rády zabydlují např. v kobercích, čalouněném nábytku, závěsech, dětských plyšových hračkách atd.

Alergie na plísně

Tyto plísně dělíme na venkovní a domovní. Jsou to druhy vláknitých plísní, které produkují spory. Tyto plísně mohou vyvolat rýmu nebo také astma. Nejvíce plísní v ovzduší se vyskytuje v pozdním létě a časně z podzimu. Domácím plísním můžeme předejít častým větráním a důkladným úklidem. Venkovním plísním se vyhnout nedá, ale raději se moc neprocházejte v lese po dešti nebo v mlhavém počasí.

Alergie na zvířata

Alergie na zvířecí miláčky neznamená pouze alergickou reakci na jejich srst, ale také na jejich sliny, moč, krevní sérum, lupy, kožní šupiny, výměšky atd. Tyto alergie způsobují rýmu nebo také astma.

Nejčastějšími alergeny jsou: kočky, koně a také drobní hlodavci.

Alergie na hmyzí bodnutí

Tato alergie je nejčastěji vyvolána bodnutím včely nebo vosy. Alergická reakce po bodnutí tímto hmyzem patří mezi nejzávažnější a nejnebezpečnější, může se projevit kopřivkou, otokem, zvracením, průjmem, nebo se může rozvinout anafylaktický šok.

Léková alergie

Patří spíše mezi ty méně časté. U této alergie není jednoduché rozpoznat jestli se jedná o alergickou reakci a nebo o nežádoucí účinek léku. Nejčastěji je léková alergie na penicilin a jeho deriváty, prudké reakce mohou být také na různá očkování a často také na inzulin.

Kopřivka

Její trvání nebývá déle než-li několik hodin maximálně několik dní. Kopřivka se může objevit kdekoliv na těle a může být ve formě malého, většího nebo až obrovského pupenu. Pupen může být jeden, nebo mohou splývat do větších ploch. Tuto reakci často doprovází úporné svědění.

Ekzém

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida patří mezi kožní onemocnění. Tímto onemocněním trpí lidé, kteří mají vrozený sklon k alergii. Těmto lidem se také říká atopici. U atopiků může hrozit větší riziko, že onemocní alergickou rýmou, atopickou dermatitidou nebo astmatem. Atopický ekzém většinou začíná již v kojeneckém věku a okolo 1 – 2 roku vymizí, někdy mizí až zhruba kolem 6-ti let a výjimečně může přetrvávat i celý život. Tento ekzém se většinou tvoří ve formě zarudlé kůže a tvořením pupínků, které mohou mokvat. Postupně se ekzém může rozšířit po celém těle. Je to velice nepříjemné onemocnění spojené se silným svěděním.

U všech typů těchto alergií je nejdůležitější vyhýbat se kontaktu s alergenem, pokud  není možné se alergenům zcela vyhnout (jako např. u pylové alergie) je zapotřebí pokusit se snížit kontakt  s nimi na  minimum.

S alergií se můžete narodit nebo ji můžete získat během života. Nikdo z nás si nemůže být jistý kdy a kde na nás alergie zaútočí. Nezbývá než-li doufat, že když budeme zdravě jíst, pravidelně cvičit, často měnit a prát lůžkoviny, dostatečně větrat a věnovat se čas od času generálnímu úklidu celé domácnosti, že se zapíšeme do statistik lidí, kteří nepatří mezi alergiky. A pokud toto všechno budeme dělat a stejně alergií onemocníme, budeme mít alespoň dobrý pocit z toho, že jsme se tomu snažili zabránit.

Podobné příspěvky