| |

Poruchou je i posedlost zdravou stravou nebo kulturismem

Ženy i muže ohrožují kromě nejhojnější anorexie a bulimie i další atypické poruchy příjmu potravy. Jejich společným znakem je závislost, a to zejména na jídle a fyzickém vzhledu. Orthorexie ani bigorexie nemusí být v počátcích nijak nebezpečné, přesto mohou mít vážné dopady na zdraví.

Orthorexie

Orthorexie je patologická závislost na zdravém a biologicky čistém jídle. Je to chorobná posedlost zdravým stravováním a chorobné vyhýbání se všemu, co je považováno za nezdravé. Orthorektičtí pacienti neřeší svoje problémy s váhou, nepovažují se za obézní, ale nadmíru lpí na konzumaci zdraví prospěšných potravin. Orthorektiky ohrožuje více psychický stres než tělesné strádání.

Zatímco pacienti s mentální anorexií a mentální bulimií kladou důraz na kvantitu, jedinci s orthorexií lpí na kvalitě stravy.

Orthorexie začíná dodržováním zásad zdravého životního stylu, ale může končit posedlostí po zdravém jídle. Kritéria pro to, co je zdravé a co nikoliv, se časem zpřísňují. Častokrát se pak stává, že jedinec i přes svoji domněnku zdravého životního stylu nepřijímá nutričně vyvážená jídla, která by zaopatřila tělu správnou výživu. Postupně si vyškrtává jídla, která pro něj byla běžná, ale díky narůstající posedlosti se stávají nepřijatelná. Mezi nepřípustné potraviny patří především strava chemicky upravovaná či výrobně zpracovaná.

TIP Pokud hledáte doplňky stravy pro posilování, tak se podívejte na sportovní výživu. Sportovní výživa je dostupná a je skladem.

Bigorexie

Bigorexie je duševní choroba, kdy se postižení jedinci chorobně zaobírají svojí postavou, se kterou jsou nespokojeni a vyvíjí maximální úsilí k získání kulturistické postavy. Osoby postižené bigorexií vnímají samy sebe jako slabé, malé až fragilní, nedostatečně svalově vyvinuté.

Bigorexie byla na seznam duševních chorob zařazena poměrně nedávno.

Tento pocit pak kompenzují hodinami strávenými v posilovně spolu s nadužíváním výživových doplňků. Kromě povolených látek také přijímají zakázané anabolické steroidy. Anabolické steroidy poškozují játra a ledviny. Riziko pro zdraví vyplývá rovněž z vysoké hmotnosti, díky níž dochází k neúměrnému zatížení kloubů. Další zdravotní problémy, které se mohou u bigorektiků objevit, jsou přetěžování ledvin z přebytku přijímaných bílkovin.

Rizikovou skupinu tvoří především muži s nízkým sebevědomím, kteří se například vyrovnávají s určitým komplexem z dětství, kdy si díky drobnější postavě připadali méněcenní. Avšak bigorexie se nevyhýbá ani ženám.

TIP: Hledáte kvalitní proteinové nápoje? Doporučujeme navštívit srovnání proteinů

Podobné příspěvky