Nemoc – dna

Dna a její léčba

klidovém období užívá pacient léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi (Milurit, Allopurinol), drží dietu s omezením příjmu nukloproteinů a užívá léky na podporu vylučování kyseliny močové. Pokud se prokáže kyselost moči tak je podáván lék snižující pH moče a tím dochází k zamezení tvorby kaménků v ledvinách.

Doporučuje se vysadit léky které zvyšují koncentraci kyseliny močové v krvi (diuretika).

akutním stádiu se podává kolchicin, který zastavuje zánětlivý proces v kloubu. Má bohužel řadu vedlejších účinků, nicméně významný účinek má i jeho krátkodobé podání. Dále se užívají léky snižující bolest a zánět. Vhodné je bolavý kloub chladit (rozdrceným ledem který přes kupř. kapesník přiložíte na postižené místo a ledujete 4x denně).

 

Dna – příznaky a stádia

Dna má několik stádií a forem projevů.

1. tzv. asymptomatická hyperurikémie je bez jakýchkoliv obtíží a znamená, že máte pouze zvýšenou koncentraci kyseliny močové v krvi

2. akutní dnyvý záchvat je obvyklým příznakem dny. Jedná se o bolest kloubu která přechází k zánětu, jeho zčervenání, otoku, vzniku extrémní citlivosti na dotek (nelze vydržet ani dotek deky) a kůže je napnuta tak, že odráží světlo. První postižený kloub bývá typicky palec u nohy. Nicméně postiženy mohou být i jiné klouby jako kolena, hlezna, drobné klouby nohou a rukou.

3. interkritické období následuje po akutním dnavém záchvatu a nemocný je zcela bez obtíží a o nemoci vůbec neví. Toto období trvá od 6 měsíců do dvou let

4. chronická tofózní dna  je stav, kdy dlouhodobě dochází k ukládání krystalků do kloubní chrupavky a do tkání v okolí kloubu ve formě tzv. tofů (uzlovitá ložiska obsahující krystalky kyseliny močové). Nejčastěji se hromadí v okolí prvního kloubu palce u nohy, rovněž ale i v měkkých tkáních na učním boltci, na loktech a rukou. V tomto stádiu už dochází k postižení funkce kloubů. Zcela zřídka se tofy provalí na povrch kůže což se projevuje vytékáním husté křídové bílé hmoty.

 

Dieta a dna

Prakticky nejúčinnější způsob jak snížit riziko dnavého záchvatu je držet dietu.

Platí zde několik základních pravidel:

– hladinu kyseliny močové v krvi významně snížíte když zhubnete ale pozor, nedržte žádné drastické diety, nedostatek některých látek a hladovění může naopak přispět ke zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi

– pravidelně cvičte protože pohybová aktivita má pozitivní vliv na cirkulaci krve

– pijte nejméně 2 litry tekutin denně – vhodné jsou alkalické minerálky které napomáhají alkalizaci moči a tím k udržení jinak špatně rozpustné kyseliny močové v roztoku, takže se předejde tvorbě močových konkrementů. Vodovodní vodě se vyhněte. Vhodná je i Pí – voda, jenž je běžně dostupná na našem trhu

– zcela se vyhýbejte potravinám s vysokým obsahem purinů mezi které patří: maso (zejména mladých zvířat), vnitřnosti, sardinky, ančovičky, masové extrakty, masové polévky a omáčky, brzlík, játra, ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev, játrové paštiky, jaternice, jaternicové polévky masové koncentráty zvěřina a výrobky z ní, kořenící směsi a koncentráty jako Maggi, sojová omáčka, masové kostky, maso a masné výrobky, nakládaná masa, uzeniny, masa mladých zvířat (telecí, jehněčí, kuřecí) ryby a rybí výrobky, sardelová pasta, očka, olejovky, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby, obilniny a celozrnné výrobky, luštěniny droždí, čokoláda, kakaový prášek špenát, reveň, červená řepa, špenát, hrách, kapusta, silné kakao čaj, živočišné tuky a živočišné bílkoviny, plísňové a tučné sýry, křen, česnek, čočka, čokoláda, marcipán, ostré koření, hořčice, sójová omáčka (vyjma dochucení např. rýže), celozrnné výrobky

– potraviny které můžete přijímat v omezeném množství: káva, slabý černý čaj, minerálky s vyšším obsahem minerálů, máslo a máslové krémy, sladkovodní ryby (+ tuňák), libové hovězí, vařená šunka, smažený sýr, vařené vejce, květák, houby, fazole, rýže (hnědá), tvarohové a bramborové knedlíky, tučnější dorty a zmrzliny, výrobky z bílé mouky

– doporučené potraviny: ovocné šťávy a limonády, rostlinné tuky a oleje které neprošly varem (oleje po vystavení vysokým teplotám žluknou, žluklé tuky rychle ničí vitamin E, což má za následek zvýšenou tvorbu kyseliny močové), mléčné výrobky, zelenina a ovoce, tmavé i bílé pečivo, koření (petržel, kopr, pažitka, kmín, majoránka), hnědá rýže, kukuřice, vařené zelí nebo kapusta, celer, mrkev, pečené sladké brambory, cibule, datle, čerstvá dužina z kokosu, avokády, med, hrozinky, zakysané mléčné výrobky (jogurt, tvarohový farmářský sýr, kysaná smetana), čerstvé kaštany / mandle (ne pražené ani vařené), banány, hrušky, jahody, třešně, pomeranče, kiwi, grepy, čerstvé neslazené ovocné džusy (vyjma brusinkových)

– vyhněte se alkoholu, zejména pivu které obsahuje veliké množství purinů a rovněž červenému vínu

 

Dna – přírodní léčba

Existuje mnoho potravinových doplňků které příznivě působí na organismus nemocných lidí a tak určitě není od věci je užívat.

Vhodné jsou:

– Multi Star – směs vitamínů, stopových prvků, aminokyselin a enzymů s obsahem přírodní kyseliny fulvické, která zvyšuje vstřebatelnost a využitelnost uvedených prvků

– Revanol, Anatomax, Glucosamin Star, Detox s Antioxem které obsahují Vilca Coru, bylinku s protizánětlivým a regenerujícím účinkem na pojivou tkáň

– Body Star krém a Joint mobility a Joint activity pomáhají při omezené hybnosti a bolestivosti a odeznění otoku kloubu

– Aloe Vera šťáva z celého listu (musí mít minimálně 5000 mg aktivních přírodních polysacharidů aloe na litr)

– Vojtěška (Alfalfa) je vhodný zdroj minerálních látek a dalších živin, který pomáhá snižovat hladinu sérové kyseliny močové (berte 2000 až 3000 mg denně)

– lopuch

– yzop

– dna se léčí lidově již celá staletí třešněmi. Někteří lidé přísahají, že 250 mg třešní (čerstvých nebo kompotových) denně udrží dnu v mezích. Rovněž šťáva z nich je velmi vhodná, eventuelně výtažek z třešní v tabletách které lze zakoupit v některých prodejnách zdravé výživy

– podobné účinky jako třešeň má pak jahoda

– výborné jsou šťávy (čerstvé i mražené) a to jak z třešní nebo jahod ale také z celeru (řeďte převařenou vodou)

 

Dna – rizika

Dna ve své nejtěžší formě (hovoříme o chronické tofózní dně) způsobuje poškození funkce kloubů.

Člověk postižený nemocí dnou má také vyšší riziko vzniku kaménků v ledvinách a hrozí mu ledvinová kolika. Kaménky se projevují nejčastěji přítomností krve v moči, silnými bolestmi v zádech a právě ledvinovou kolikou.

V souvislosti se zvýšenou hladinou kyseliny močové se objevují také jiné metabolické poruchy a nemoci, jako např. cukrovka, nadváha, obezita, zvýšená hladina cholesterolu a triacylglycerolů, vysoký krevní tlak. Tyto poruchy samozřejmě úzce souvisí se životním stylem a jídelními návyky.

Riziko onemocnění dnou

Vyšší riziko, že se dna u vás objeví, máte v případě že konzumujete nadměrně maso (zejména vnitřnosti), alkohol, nedodržujete pitný režim v průběhu dne, máte nadváhu nebo užíváte některé léky jako např. diuretika.

Vaše šance, že budete trpět dnou je také asi 20% v případě, že ji měl někdo u vás v rodině. Pak se u vás dnavý záchvat může objevit i v případě, že budete dodržovat střídmost v jídle a pití.

 

Dna – testy

Pokud si chcete být zcela jisti, že máte dnu, tak budete muset navštívit lékaře.

Vyšetření se obvykle provádí odběrem moči a krve kdy lékař zjistí koncentraci kyseliny močové v krvi a její vylučování. Pokud si po výsledcích testů nebude jistý je třeba odebrat výpotek (tekutinu) z vašeho kloubu.

Punkce kloubu se provádí tak, že se tenkou jehlou napíchne kloubní pouzdro a výpotek se odsaje. Mikroskopem se pak ověří přítomnost krystalků solí kyseliny močové a bílých krvinek. Pokud jste v chronickém stádiu dny tak vás pravděpodobně bude čekat ještě rentgenové vyšetření.

Obsah purinů v potravinách

Potraviny s vysokým obsahem purinů musíte vyřadit ze svého jídelníčku pokud vás trápí dna.

(mg/100g)

Maso, uzeniny
Hovězí 40
Telecí 48
Vepřové 48
Skopové 46
Kuřecí 40
Králičí 38
Zvěřina 35-39
Šunka 24
Anglická slanina 25

Vnitřnosti
Játra 95
Ledvinky 80
Jazyk 55
Telecí brzlík 400

Ryby
Kapr 54
Losos 22
Pstruh 56
Sardinky 120
Sleď 69
Štika 48
Sardinky 120

Mléko, vejce
Mléko 1
Vejce 2
Bílek 1
Žloutek 5

Tuky, ořechy, kakao
Kakaový prášek 1900
Mandle 9
Lískové ořechy 10
Vlašské ořechy 8

Mouka, pekárenské výrobky
Žitná nebo pšeničná mouka 0
Celozrnný chléb 14
Bílé pečivo 8
Ovesné vločky 30

Brambory, luštěniny, zelenina
Brambory 6
Čočka 70
Hrách 45
Fazole 44
Celer 10
Cibule 1
Fazolové lusky 5
Zelený hrášek 80
Chřest 14
Kapusta 6
Kedlubny 5
Květák 10
Mrkev 2
Okurky 3
Pór 3
Rajčata 4
Reveň 4
Ředkvičky 6
Řepa červená 5
Salát hlávkový 5
Špenát 23
Zelí bílé 5
Zelí červené 8
Houby 5

Ovoce
Borůvky 2
Hrušky 1
Jablka 1
Jahody 5
Meruňky 0
Švestky 1
Hroznové víno 1
Pomeranče 1

Obsah purinů v kysaném zelí

Kysané zelí má díky aktivitě bakterií kyseliny mléčné vyšší obsah vitamínu C než zelí čerstvé. Kysané zelí tak už při množství 200 g pokryje potřebu denní dávky vitamínu C. Dále obsahuje kyselinu listovou (vitamín B9), která zlepšuje využití vitamínu C v organismu.

 

Podobné příspěvky