Tuk v cévách nás může dostat do problémů

Nejprve chutný nezdravý tuk na krajíci chleba, později nebezpečný tuk v cévách. Tímto procesem procházejí u nás stovky tisíc lidí. Každý rok na padesát tisíc z nich podlehne srdečním a cévním chorobám.

Nedostatek zeleniny a ovoce

Na začátku může být nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Ale pokud jej budeme dlouhodobě přehlížet stejně jako zdravé tuky (nenasycené mastné kyseliny), zatímco s nezdravými tuky se budeme přátelit, můžeme se dostat do problémů. Hrozí nám ateroskleróza, za kterou stojí například zvýšená hladina cholesterolu, kouření, nedostatek pohybu, oxidační stres a obezita.

Méně krve pro srdce

Ateroskleróza je kornatění tepen, vážný stav vznikající ukládáním tukových látek do stěny tepny. Z ní se může vyvinout ischemická choroba srdeční – a na tuto nemoc u nás umírá zhruba třetina lidí. Jde o zužování věnčitých cév zásobující srdce kyslíkem. Napůl ucpanou cévou dorazí k srdci méně krve a tudíž i méně kyslíku, nastává trvalé snížené prokrvování srdce. To už je problém projevující se palčivou bolestí na hrudi, dušností a lapání po dechu, který často končí, jak bylo řečeno, smrtí.

Koronární (věnčité) tepny vyživují srdce. Jejich pomalým zužováním vzniká angina pectoris, naopak jejich náhlým ucpáním a uzavřením dochází k infarktu myokardu.

Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou volných radikálů (vedlejšího produktu okysličování a látkové výměny) a mezi schopností organismu škodliviny rychle odbourávat. Pomohou látky zvané antioxidanty. Mezi přirozené antioxidanty v potravě patří některé vitaminy. A tak jsme – opět jako na začátku – u čerstvé zeleniny a ovoce: denně máme sníst 5 porcí. Co obnáší jedna porce? Misku salátu, velké jablko, dvě rajčata, okurku nebo svazek ředkviček.

 

SLOVNÍČEK CHOROB

Hypertenze – vysoký tlak, přispívá ke vzniku ischemické choroby srdeční, může poškodit ledviny a oční cévy

Ateroskleróza – kornatění tepen, vzniká usazováním tukových částic

Ischemická choroba srdeční – porucha prokrvení srdce v důsledku zužování srdečních tepen

Angina pectoris – ucpávání věnčitých cév

Infarkt myokardu – uzávěr koronární tepny

Mozková cévní příhoda – nejprve mozkový infarkt (uzávěr tepny) s následným mozkovým krvácením

Podobné příspěvky