Proč dostáváme křeč a proč nejčastěji v dolních končetinách?

Křeč je vytrvalý a bolestivý stah svalu nebo skupiny svalů a jde o formu hypertonie nebo nadměrného napětí svalu.

Je způsobena zvýšenou aktivitou alfa neuronů a drží vaše svaly napnuté navzdory všemu vašemu úsilí je uvolnit. V zásadě to znamená, že nervy ovládající sval stále vysílají signál ke stažení, dokonce i když se sval pokoušíte uvolnit, a vítězí.

Někdy můžete dostat křeč po cvičení. Křeč je způsobena nedostatečným přísunem kyslíku do svalu, který musí “dýchat” anaerobně, tedy bez kyslíku. Sval získá dost energie k tomu, aby se stáhl, ale bez kyslíku se zvýší produkce kyseliny mléčné, což způsobuje bolest. Kyselina mléčná nemůže být bez kyslíku rozkládána.

Jste-li v kondici, počet svalových vláken se zvyšuje, čímž se zvýší přítok krve a tedy i množství dodaného kyslíku, takže svaly mohou pracovat déle, než se unaví. Lépe je také likvidována kyselina mléčná, takže se snižuje riziko křeče. Pokud jste v takové kondici, že se nikdy nedostanete do stadia, kdy vaše svaly nebudou moci odstraňovat kyselinu mléčnou, křeč nedostanete.

Křeče do dolních částí nohou dostáváme proto, že krevní oběh v této oblasti je méně efektivní, než ve zbytku těla.
Kvůli sníženému přítoku krve se do nohou dostane méně kyslíku a pravděpodobnost vzniku křeče díky zvýšenému množství kyseliny mléčné je tak vyšší.

Pijte vodu, cvičte, neunavujte nohy – nepřepínejte je, okysličujte se. Jezte zdravě a choďte v dobrých botách.