Sauna a její účinky: Jaký má vliv na naše zdraví?

Historie sauny sahá hluboko do minulosti. Pozitiv si byli lidé vědomi už ve středověku. Její účinky na zdraví se využívají dodnes, jen v mnohem lepší a modernější podobě. Nespornou výhodou je to, že si ji snadno vychutnáte i z pohodlí domova. 

Sauna přináší spoustu benefitů pro tělo i mysl

Saunování spadá mezi oblíbené volnočasové aktivity, které přináší skvělý způsob relaxace a uvolnění. Představuje ale také spoustu zdravotních výhod. A to se pozitivně odrazí nejen na fyzické, ale i psychické stránce. Pojďme si shrnout jednotlivé body.

Saunu nemusíte mít jen v interiéru

Výhodou je to, že saunu nemusíte umisťovat pouze do interiéru. To oceníte hned z několika důvodů. Třeba v případě, že máte menší prostory. Pokud máte větší zahradu nebo terasu, není problém zvolit umístění venku. Při relaxaci tak můžete sledovat noční oblohu. Nemusíte si odpírat ani saunování v zimě, ale naopak kvalitní zařízení využijete kdykoliv v průběhu celého roku. S tím se pojí také výhody otužování, kdy je venku chladnější vzduch. 

Na trhu najdete nejen venkovní finské sauny, ale dokonce i venkovní infrasauny. Prodej i servis nabízí třeba osvědčený prodejce Welldo.

Máte na výběr několik druhů saun

Určitě víte o tom, že na trhu existují různé druhy saun. Mezi ty nejznámější patří finská sauna a infrasauna, které se ale zásadně liší. První zmíněná nejdříve prohřívá vzduch, kdy se teplota dostává až nad 100 °C, a následně prohřívá pokožku. Uvnitř je ale suchý vzduch, který nemusí každému vyhovovat. Naopak infrasauna pracuje při nižších teplotách maximálně do 60 °C. Důležité je, že neohřívá vzduch, ale lidský organismus.

Snadno si vytvoříte domácí wellness  

Pro působení pozitivních účinků saunování nemusíte nutně docházet do veřejných wellness center. Relax si dopřejete kdykoliv jen chcete, a to z pohodlí vašeho domova. Nic vám dnes nebrání pořídit si domácí saunu a vytvořit si soukromý wellness, který bude vyhovovat vašim potřebám. Na trhu máte neuvěřitelné možnosti, co se týče druhů a velikostí saun. Vybírat můžete i jiná zařízení, která zajistí wellness služby, po jakých toužíte (vířivka, swim spa a další).  

Do sauny můžete, kdykoliv potřebujete

Sauna má opravdu pozitivní vliv na zdraví, ale i tady platí, že všeho s mírou. Dbejte vždy na to, jak dlouho se saunovat a jak často saunu využívat. Pro zdravého člověka je ideální využití 2–3x týdně. Co se týče času stráveného uvnitř, záleží na typu sauny. U finské sauny je to v rozmezí 10–20 minut. V infrasauně se potíte až o něco později, proto si zde můžete dovolit být o něco déle, třeba i 40–50 minut. Uvnitř každé sauny byste ale měli být jen tak dlouho, jak je vám to příjemné. 

10 (nejen) zdravotních benefitů saunování 

  • Posiluje imunitu a celkovou odolnost těla nejen proti civilizačním chorobám či zánětlivým onemocněním.
  • Pocením odstraňuje škodlivé látky a odumřelou kůži z těla. 
  • Uvolňuje svalové křeče a bolesti či napětí v kloubech. 
  • Zlepšuje krevní oběh a podporuje prokrvení končetin (pokud trpíte na studené ruce či nohy).
  • Zrychluje metabolismus a podporuje hubnutí. 
  • Je to pomocník při různých kožních problémech (například s celulitidou).
  • Napomáhá při problémech s nespavostí.
  • Uvolňuje endorfiny ty podporují dobrou náladu. Dodává tělu energii. 
  • Odbourává chmurné pocity – ideální proti depresím, stresu a napětí, kterého se nám dostává například v zimě, kdy je méně slunce a tepla. 
  • Ulevuje ženám při bolestivé menstruaci nebo v období přechodu.