| |

Ospalost po jídle – jak často se stává? Je to důvod k obavám? [VYSVĚTLUJEME]

Ospalost po jídle se netýká každého. Nejvíce trápí lidi, kteří mají problémy s krevním oběhem, ale není to jediná příčina. Proč jsme po jídle ospalí? Jak tento problém odstranit? Zjišťujeme, co můžeme udělat pro boj se spánek po obědě a jaké jsou jejich bezprostřední příčiny. V některých případech byste měli jít ke specialistovi.

Ospalost po jídle – proč můžeme být po jídle ospalí?

Ospalost po jídle udává stále větší počet pacientů, ale tato situace by se neměla stávat příliš často. Po jídle je krev během dne dodávána do střev. Tím se jeho množství v centrálním nervovém systému snižuje. Jsme proto ospalí. Není na tom nic nepřirozeného, ​​ale když se spánek stane tím nejdůležitějším, protože nemůžeme normálně fungovat, měli bychom se poradit s odborníkem.

Ospalost po jídle a problémy se štítnou žlázou

Jednou z příčin ospalosti po jídle je hypotyreóza. Hormon je zodpovědný za průběh mnoha důležitých životních procesů, včetně metabolických procesů. Snížený obsah tyroxinu (T4) může způsobit ospalost, zejména po jídle.

Ospalost po jídle a cukrovka

Další příčinou ospalosti po jídle je příliš vysoká hladina glukózy v krvi. Tento problém se vyskytuje zejména u lidí trpících diabetem typu 1. V případě nadměrné spavosti po jídle je třeba věnovat zvláštní pozornost dětem. Ospalost po obědě může být jednou z příčin cukrovky , proto navštivte svého lékaře.

Ospalost po jídle a problémy se slinivkou

Pokud po jídle zaznamenáte výkyvy hladiny glukózy v krvi, budete se také cítit ospalí. To je způsobeno uvolňováním inzulínu ze slinivky břišní, aby se snížila hladina glukózy v buňkách. Kromě ospalosti se pacient může cítit slabý. Můžete vidět třesoucí se ruce a náhlou hladovou chuť k jídlu.

Ospalost po jídle a spotřebovaných produktech

Ospalost po jídle může být způsobena i potravinami, které jsou v naší stravě. Ospalost může být způsobena sladkostmi , což je spojeno s uvolňováním inzulínu. Totéž platí o konzumaci velkého množství sacharidů, stejně jako bílkovin, zejména tryptofanu , který způsobuje ospalost. Nezapomínejme na alkohol vyvolávající euforii a následně depresi, která se projevuje letargií.

Ospalost po jídle – příznak hypersomnie?

Pokud pacient i přes 7-8 hodin spánku pociťuje během dne nadměrnou ospalost, může se jednat o příznak hypersomnie , tedy poruchy spánku. V tomto případě by však měly být vyloučeny jiné příčiny, protože hypersomnie se objevuje nejen po jídle , ale i při jiných činnostech.

Ospalost po jídle – způsoby, jak bojovat se zdřímnutím

V boji proti ospalosti po jídle mohou pomoci následující:

  1. jíst pravidelně;
  2. vyhýbání se sacharidům;
  3. vyhýbání se dezertu po večeři;
  4. časté procházky;
  5. omezení sladkostí;
  6. okysličení mozku (např. 20-30 hlubších nádechů);
  7. krátké přestávky v práci;
  8. zařazení zdravých tuků do jídelníčku.

Podobné příspěvky