Závislost na alkoholu

Co je to závislost na alkoholu?

Závislost na alkoholu známá také jako alkoholismus, je onemocnění postihující lidi všech společenských vrstev. Odborníci se snažili určit faktory, jako je genetika, pohlaví, rasa nebo socioekonomie, které mohou někoho předurčovat k závislosti na alkoholu. Ale neobjevili jedinou souvislost. K onemocnění mohou přispívat psychologické, genetické a behaviorální faktory.

Je důležité si uvědomit, že alkoholismus je skutečná nemoc. Může to způsobit změny v mozku a neurochemii, takže člověk se závislostí na alkoholu nemusí být schopen ovládat své činy.

Závislost na alkoholu se může projevit různými způsoby. Závažnost onemocnění, četnost pití a alkohol, který konzumují, se u jednotlivých lidí liší. Někteří lidé po celý den hodně pijí, jiní se napijí a potom chvíli zůstanou střízliví.

Bez ohledu na to, jak závislost vypadá, má někdo obvykle závislost na alkoholu, pokud se silně spoléhá na pití a nemůže zůstat střízlivý po delší dobu.

Jaké jsou příznaky alkoholismu?

Závislost na alkoholu může být obtížné rozpoznat. Na rozdíl od kokainu nebo heroinu, je alkohol široce dostupný a přijímaný v mnoha kulturách. Je často v centru společenských situací a úzce souvisí s oslavami a zábavou.

Pití je součástí života mnoha lidí. Když je ve společnosti běžné, může být těžké poznat rozdíl mezi někým, kdo si občas rád dá něco k pití, a někým, kdo má skutečný problém.

Některé příznaky závislosti na alkoholu jsou:

 • vysoká tolerance k alkoholu nebo nedostatek příznaků „kocoviny“
 • pití v nevhodnou dobu, jako je první věc ráno, kterou vypijete, nebo na místech, jako je kostel nebo práce
 • chtít být tam, kde je alkohol a vyhýbání se místům, kde není
 • změny v přátelství; někdo se závislostí na alkoholu si může vybrat přátele, kteří také hodně pijí
 • vyhýbání se kontaktu s blízkými
 • skrývání alkoholu nebo skrývání se při pití
 • zvýšená letargie, deprese nebo jiné emocionální problémy
 • právní nebo profesní problémy, jako je zatčení nebo ztráta zaměstnání

Jelikož se závislost v průběhu času zhoršuje, je důležité hledat včasné varovné příznaky. Pokud je identifikován a léčen včas, někdo se závislostí na alkoholu může být schopen vyhnout se závažným následkům nemoci.

Pokud se obáváte, že někdo, koho znáte, má závislost na alkoholu, je nejlepší k němu přistupovat podpůrně.

Jaké zdravotní komplikace jsou spojeny s alkoholismem?

Závislost na alkoholu může mít za následek onemocnění srdce a jater. Oba mohou být fatální. Alkoholismus může také způsobit:

 • vředy
 • komplikace cukrovky
 • sexuální problémy (problémy s erekcí)
 • vrozené vady
 • úbytek kostní hmoty
 • problémy se zrakem
 • zvýšené riziko rakoviny
 • potlačená imunitní funkce

Pokud někdo se závislostí na alkoholu riskuje při pití nebezpečná rizika, může také ohrozit ostatní. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) si například řízení pod vlivem alkoholu ve Spojených státech každý den vyžádá 28 životů. Pití je také spojeno se zvýšeným výskytem sebevražd a vražd.

Tyto komplikace jsou důvody, proč je důležité léčit závislost na alkoholu včas. Téměř všem rizikům spojeným se závislostí na alkoholu se lze vyhnout nebo je možné je léčit s úspěšným dlouhodobým uzdravením. Přečtěte si náš článek Účinky alkoholu na vaše tělo a Alkohol a zdraví kde se dozvíte další informace o účincích alkoholu na lidské tělo.

Nicméně alkohol nemusí mít nutně negativní účinky na naše zdraví, to jsme popisovali v našem dalším článku Červené víno: Je dobré nebo špatné?

Jaké jsou možnosti léčby alkoholismu?

Léčba závislosti na alkoholu může být složitá a náročná. Aby léčba fungovala, musí člověk trpící závislostí na alkoholu chtít být střízlivý. Nemůžete je donutit přestat pít, pokud nejsou připraveni. Úspěch závisí na touze člověka zlepšit se.

Proces obnovy po alkoholismu je celoživotní závazek. Neexistuje rychlá oprava a vyžaduje každodenní péči. Z tohoto důvodu mnoho lidí říká, že závislost na alkoholu není nikdy „vyléčena“.

Léčebna

Běžnou možností počáteční léčby u osob se závislostí na alkoholu je ambulantní nebo lůžkový rehabilitační program. Lůžkový program může trvat od 30 dnů do roku. Může někomu pomoci zvládnout abstinenční příznaky a emocionální problémy. Ambulantní léčba poskytuje každodenní podporu a zároveň umožňuje osobě žít doma.

Anonymní alkoholici a další podpůrné skupiny

Mnoho lidí závislých na alkoholu se také obrací na 12krokové programy, jako jsou Anonymní alkoholici (AA).

Bez ohledu na typ podpůrného systému, je užitečné zapojit se do alespoň jednoho, když budete střízliví. Střízlivé komunity mohou pomoci někomu, kdo bojuje se závislostí na alkoholu, vypořádat se s výzvami střízlivosti v každodenním životě. Střízlivé komunity mohou také sdílet relatabilní zkušenosti a nabízet nová, zdravá přátelství. A tyto komunity činí osobu se závislostí na alkoholu odpovědnou a poskytují místo, na které se lze obrátit, pokud dojde k relapsu.

Jiné možnosti

Někdo se závislostí na alkoholu může také těžit z dalších způsobů léčby, včetně:

 • farmakoterapie
 • poradenství
 • výživové změny

Lékař může předepsat léky, které pomohou určitým podmínkám. Například antidepresiva, pokud někdo se závislostí na alkoholu užíval k léčbě deprese samoléčbu. Nebo by lékař mohl předepsat léky na pomoc s jinými emocemi běžnými při zotavení.

Terapie je užitečná, aby pomohla někoho naučit, jak zvládat stres z zotavení a dovednosti potřebné k prevenci relapsu. Zdravá výživa může také pomoci napravit poškození z alkoholu, které může způsobit změnu zdraví člověka, jako je přibývání na váze nebo její úbytek.

Závislost na alkoholu může zahrnovat několik různých metod léčby. Je důležité, aby se každý účastnil programu obnovy, který bude podporovat dlouhodobou střízlivost. To by mohlo znamenat důraz na terapii pro někoho, kdo má depresi, nebo ústavní léčbu pro někoho s těžkými abstinenčními příznaky.

Jaký je výhled na alkoholismus?

Včasná léčba alkoholismu je nejúčinnější. Závislosti, které přetrvávají déle, je těžší prolomit. Dlouhodobé závislosti však lze úspěšně léčit.

Přátelé a rodinní příslušníci lidí, kteří mají závislost na alkoholu, mohou těžit z odborné podpory.

Někdo se závislostí na alkoholu, který zůstal střízlivý měsíce nebo roky, se může znovu ocitnout v pití. Mohou se napít jednou nebo pít po určitou dobu, než znovu vystřízliví. Ale relaps neznamená selhání. Je důležité, aby se člověk vrátil na správnou cestu a obnovil léčbu.

Nakonec je střízlivost odpovědností osoby, která má závislost na alkoholu. Je důležité nepovolovat destruktivní chování a udržovat vhodné hranice, pokud osoba závislá na alkoholu stále pije. To může znamenat přerušení finanční pomoci nebo ztížení naplňování této závislosti.

Jako milovaná osoba někoho se závislostí na alkoholu se snažte povzbuzovat a poskytovat emocionální podporu.

1 trackback / pingback

 1. Červené víno: Je dobré nebo špatné? - Super víno

Komentáře jsou uzavřeny.