Vysoký krevní tlak

Kafíčko s cigárkem, hamburger na snídani, svačina ze slaných lupínků a do práce zásadně autem. Oběd v závodní jídelně, ale rychle, máte jen dvacet minut, jinak šéf bude zuřit. A bude ještě více když mu neodevzdáte do večera ten veledůležitý projekt. Hrozný stres… To už by snad stačilo. Tímto životním stylem si do těla navezete hotovou černou skládku nemocí a komplikací. Některé jsou zjevné, některé se plíží pomalu a nepozorovaně. Jako třeba vysoký krevní tlak. Jak se ho zbavit?

Vysoký krevní tlak, nebo-li hypertenze, se řadí mezi nejvážnější onemocnění srdce a cév. Odhadem trpí kardiovaskulárním onemocněním až 30% dospělého obyvatelstva v civilizovaných zemích, přičemž hypertenze je příčinou až poloviny z nich. Odstrašující čísla? Teprve budou.

Jako hypertenze se klasifikuje krevní tlak vyšší než hodnoty 140/90. Jakmile se objeví, většinou zůstává už po celý život, avšak dá se potlačit správnými medikamenty a změnou životního stylu. Pokud ale zůstane ignorován, může vést až k srdečnímu infarktu, cévní mozkové příhodě, selhání srdce a ledvin, poškození zraku či dokonce k aneurysmu. Vyhlídky to nejsou zrovna příjemné, a přitom stačí tak málo, aby k těmto komplikacím nedošlo.

Lékaři jako doplněk léčby vysoce doporučují omezit příjem soli na maximálně jednu čajovou lžičku denně. Výrazný vliv na hypertenzi má i nadváha a nedostatek pohybu, proto je vhodné se několikrát týdne alespoň projít či proběhnout. Sport je taktéž velice dobrý, navíc se u něj můžete příjemně zrelaxovat a tím smést ze stolu i stres, který s vysokým tlakem taktéž souvisí. Lékaři se nedokáží shodnout zda kouření ovlivňuje riziko vzniku hypertenze či ne, ale když s ním přestanete, určitě nic nezkazíte (kdo nekouří, bod pro vás). Naopak všichni souhlasně pokyvují hlavou když dojde na alkohol – více jak dva orosené půllitry za den mohou být pro některé jedince předem prohranou sázkou se zdravím. Hlídejte si i hladinu cholesterolu, která by neměla přesáhnout 5,2mmol/l.

Co říci závěrem? To, co jsem nakousl na začátku – vysoký krevní tlak se u vás zabydlí jako banda squaterů a ty nevyžene ven ani násilí. Můžete je sice zahnat do stodoly, ale když na ně byť jen na chvíli zapomenete, už jsou zase po celém domě. Jinými slovy, normální hodnoty krevního tlaku neznamenají, že můžete vysadit léky a vrátit se ke špatnému životnímu stylu, to by byla chyba lávky.

Podobné příspěvky