Vitamín B3

Tento vitamín je důležitý především pro uvolňování energie ze sacharidů. Účastní se také na udržování hladiny cukru v organismu. Udržuje správnou funkci nervového systému, zažívacího traktu. Má vliv také na udržení zdravé pokožky. Je důležitý pro lidský mozek a  nervové buňky. Pomáhá zmírňovat deprese, úzkostné stavy a pomáhá při nespavosti.

Přírodní zdroje vitamínu B3

Tento vitamín najdeme hlavně v rybách, játrech, slunečnicových semenech, v kvalitním černém pivu a luštěninách. Dobrým zdrojem jsou také ořechy, ale nejvíce ho najdeme v pivovarských kvasnicích.

Proč je pro tělo tolik důležitý?

Tento vitamín plní v těle řadu důležitých funkcí. Pomáhá zlepšovat krevní oběh, může pomáhat při nemocech kloubů, přispívá k hojení poškozených kloubních chrupavek. Je ho zapotřebí při uvolňování energie ze sacharidů, udržování správné hladiny krevního cukru, správné funkce nervového systému a zažívacího traktu. Pomáhá udržovat zdravý mozek, zmírňuje deprese a úzkostné stavy.

Nedostatek vitamínu B3

Nedostatek tohoto vitamínu se zprvu projevu jako nespavost, podráždění, nepokoj a neschopnost se soustředit. Těžký nedostatek tohoto vitamínu se vyskytuje především v rozvojových zemích, projevuje se jako nemoc zvaná Pelagra. Projevuje se především záněty ústní dutiny, provází ji nevolnost, zvracení, zácpy nebo průjmy. Na končetinách, krku a obličeji se dělají otoky a odlupuje se pokožka. Tato nemoc je také doprovázena depresemi, únavou a celkovou podrážděností. Při neléčení mohou nastat těžké psychické stavy a halucinace.
Pro správné fungování našeho organismu je zapotřebí dostatek tohoto vitamínu, nejlepší je dopřát ho svému tělu zdravou a vyváženou stravou. Je však možné i tento vitamín, stejně tak jako všechny vitamíny skupiny B užívat ve formě lékových tablet.

Podobné příspěvky