Pití alkoholu v těhotenství – jaké následky může mít

Pití alkoholu v těhotenství může vážně poškodit plod a zapříčinit duševní i fyzické poruchy. Bezpečná dávka alkoholu neexistuje, nejrizikovější je 1. trimestr.

Alkohol v těhotenství – následky mohou být doživotní

Nadměrné pití alkoholu v těhotenství výrazně zvyšuje riziko vzniku fetálního alkoholového syndromu (FAS). Jde o soubor vývojových vad tělesného i mentálního charakteru, jehož hlavním příznakem je trvalé poškození centrální nervové soustavy. Ethanol dokáže proniknout skrze placentární bariéru a vstoupit tak do vyvíjejícího se těla dítěte. Především mozkové buňky jsou na alkohol citlivé a při vystavení alkoholu se může zpomalit, ba dokonce i zastavit jejich vývoj.

FAS se projevuje různými způsoby, od zpomalení růstu plodu a snížení porodní hmotnosti až po vážné poruchy osobnosti. Z duševních poruch se nejčastěji objevují mentální retardace, agresivita, snížená sociální inteligence a další poruchy chování. Fyzickým příznakům dominují srdeční a cévní vady či abnormality v oblasti hlavy a mozku. Studie Prenatální účinky alkoholu z roku 2010 uvádí, že fetální alkoholový syndrom se průměrně vyskytuje u 1,9 živě narozených dětí z tisíce. Jen polovina dětí postižených FAS je v dospělosti schopna samostatného života.

  • Jedinou stoprocentní prevencí vzniku fetálního alkoholového syndromu je vyvarovat se v těhotenství jakékoli konzumace alkoholu.

 

Ani víno v těhotenství neprospívá

Určitě jste zaslechli rčení, že jedna sklenička denně neuškodí. Kvalitní vína v sobě obsahují řadu vitamínů a tělu prospěšných látek, například flavonoidy mají pozitivní vliv na srdeční činnost a cévy, katechiny zase předcházejí vzniku krevních sraženin a infarktu. Nastávající maminky by si však měly uvědomit, že i vcelku střídmá konzumace alkoholu zvyšuje riziko vzniku FAS.

Víno či pivo se řadí mezi nápoje s nižším obsahem alkoholu a ve společnosti je zažitý názor, že příležitostný přípitek jednou týdně či měsíčně vývoj dítěte neohrozí. I přes mnohé studie se však vědcům nepodařilo definovat bezpečnou dávku alkoholu v těhotenství. České výzkumy uvádějí, že i jedna až čtyři skleničky týdně jsou pro vývoj plodu škodlivé. Je na zodpovědnosti těhotných žen, aby po poradě s lékařem posoudily možná rizika pro své dítě. Následky FAS jsou doživotní.

  • Na 9. září každoročně připadá mezinárodní den povědomí o fetálním alkoholovém syndromu (International FAS Awareness Day).

 

Alkohol na začátku těhotenství

V úplném začátku gravidity je plod vyživován ze žloutkového váčku, ten vzniká v 2. týdnu vývoje plodu. Jakmile dítě všechny výživové látky z váčku vstřebá a je schopno přijímat potravu ze svého okolí, váček zaniká. Maminky může částečně uklidnit to, že alkohol se jejich krevním oběhem přenáší až do placenty a v tom nejranějším stádiu těhotenství je tak dítě před nedobrovolnou konzumací chráněno. Jakmile však lékař nastávajícím maminkám potvrdí radostnou zprávu, je na čase se mít na pozoru. Tou dobou už je plod zranitelný.

  • Lékaři doporučují vyvarovat se alkoholu i ženám, které se teprve snaží otěhotnět. Vývoj dítěte může ovlivnit také konzumace alkoholu ze strany otce před početím.

 

Alkohol v prvních týdnech těhotenství, alkohol do osmého týdne těhotenství

Alkohol působí patologicky po celý průběh gravidity, avšak během prvního trimestru je konzumace alkoholu nejrizikovější. Až do 8. týdne vývoje neumí tělo dítěte produkovat potřebné jaterní enzymy a alkohol, který přijímá z krevního oběhu matky, tak nedokáže odbourávat. Obrovským rizikem pro dítě je, že alkohol k němu prostřednictvím placenty přichází velmi rychle a také v dávkách se stejnou nebo pouze lehce nižší koncentrací, než je ta v krvi matky. Důležité orgány jako játra a ledviny se teprve začínají vyvíjet. Riziková je však i konzumace v druhém a třetím trimestru.

  • Na konci prvního trimestru, tedy ve 13. týdnu těhotenství, má miminko zhruba 7 cm a váží 23 gramů. Jedna sklenička bílého vína obsahuje až 22 gramů alkoholu, půllitr 10° piva v průměru 20 gramů.

Podobné příspěvky

Jeden komentář

Komentáře jsou uzavřeny.