Mangan

Je jedním ze stopových prvků, který je na jedné straně pro lidské tělo nezbytný a na druhé straně může být i toxický.

Proč je pro lidské tělo důležitý?

V lidském těle hraje důležitou roli jako součást enzymů při antioxidačních dějích a metabolických procesech cukrů, aminokyselin a cholesterolu. Přidává se také do přípravků upravujících bolest kloubů, protože podporuje vývoj chrupavky a kostí. Podporuje také proces hojení. Má také určité antioxidační vlastnosti. Velký vliv má také na vývoj mužských pohlavních buněk a působí na správnou činnost pohlavních žláz. Velice důležitý je také pro správnou činnost mozku, pomáhá zlepšovat paměť a také překonávat únavu. Díky němu dochází k lepšímu využití vitamínu C v lidském organismu.

Přírodní zdroje manganu

Mezi největší zásobárny manganu patří především ananas a ananasová šťáva. Dalšími důležitými zdroji jsou např. ořechy, obilniny, rýže natural, celozrnné pečivo, luštěniny, špenát, borůvky a také čaj.

Nedostatek manganu

Nedostatek manganu může zvyšovat riziko onemocnění cukrovkou. Dlouhodobý nedostatek může způsobit cévní potíže, především díky zvýšenému ukládání cholesterolu v cévách. Další důsledky nedostatku manganu se mohou projevit jako např. zpomalení růstu, abnormality kostí např. osteoporóza a další. Nedostatek manganu v těhotenství může způsobit poškození plodu.

Přebytek manganu

Jeho nadbytek negativně působí především na nervovou soustavu, některé údaje uvádějí, že dlouhodobé vysoké dávky manganu mohou způsobit vznik Parkinsonovy choroby. U novorozenců by mohl nadbytek manganu způsobit poškození mozku. U lidí s poruchami jater může dojít k hromadění manganu v těle, protože se nestačí dostatečně vylučovat.
Nedostatek a zároveň i přebytek manganu je velice nepravděpodobný a to především u zdravých jedinců. I u manganu platí zásada zdravé a vyvážené stravy. Pokud se budeme zdravě stravovat nemusíme se obávat přebytku ani nedostatku manganu v našem organismu.