Citrony

Citrony jsou žluté nenápadné plody, které v sobě skrývají mnoho drahocenných látek a vitamínů.
Jsou neocenitelným pomocníkem v posilování organismu a v boji proti nachlazení. Především v zimním období, kdy na nás chřipka útočí ze všech stran, je velice důležité zvýšit konzumaci těchto zázračných plodů. Pomohou nám posílit imunitní systém a tím nám pomohou lépe se bránit infekčním onemocněním.

Citrony se pěstují především ve Středomoří – v Itálii, Španělsku a také na Floridě.
Námořníci využívali citrony jako lék proti kurdějím tzv. „nemoci námořníků“, tato nemoc nebyla nic jiného než-li kritický nedostatek vitamínu C. Byla to nemoc, která v horším případě končila i smrtí. Kurdějemi trpěli  především námořníci díky jejich špatným stravovacím podmínkám. Až kapitán James Cook dokázal zabránit šíření této nemoci na palubě své lodi tím, že přikázal posádce pravidelně jíst citrony.

Citrony a jejich příznivý účinek na lidský organismus

Nejčastěji se používá čerstvě vymačkaná citronová šťáva. Ta se dá užívat jak vnitřně např. v čaji, ve vodě, v různých zálivkách, nakapaná na ryby atp. a nebo se s ní také potírají různé části těla např. na krvácivost dásní se doporučuje potírání citronovou šťávou, která nejenom že zastaví krvácení, ale také dásně posílí. Je také skvělým pomocníkem na hmyzí bodnutí, dokáže zmírnit svědění a zmenšit otok. Při revmatismu se doporučuje natřít tělo zředěnou citronovou šťávou.

Pití citrónové šťávy má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus např. dokáže z organismu odstranit usazené soli, pomáhá při léčbě dny a jiných kloubních potížích. Éterické oleje obsažené v citronech pomáhají rozpouštět žlučové kameny, snižovat horečku a mají antibakteriální účinky. Pití citrónové šťávy pročišťuje játra a ledviny. Pravidelným pitím nezředěné šťávy si můžeme pomoci k lepšímu trávení, pomůže nám při regulaci tělesné váhy, při snižování krevního tlaku a zlepšení krevního oběhu. Konzumace citronů také urychluje metabolismus bílkovin, posiluje tepny, podporuje růst a omlazení buněk, působí jako prevence před křečovými žilami a urychluje hojení ran. Vitamín C je také nezbytný pro dobrý zrak, a růst kvalitních nehtů a vlasů.