Cholesterol

Ač jsou reklamy plné toho, jak je cholesterol špatný k našemu tělu a jako řešení nabízí ne zrovna levné, ale zaručeně účinné výrobky, existují také tuky, které bychom si v těle naopak držet měli jako dobrého přítele. I když se o těchto kamarádech budeme zmiňovat, dnes půjdeme, sypu si popel na hlavu, ve stopách oněch reklam a trochu vás postrašíme. Na druhou stranu vaše peněženka ani v nejmenším neutrpí, možná i něco ušetříte, avšak zajisté sami sobě prospějete. Chcete vědět více?

Nejdříve trocha strašení – zvýšená hladina cholesterolu nebolí a nijak významně se neprojevuje. Avšak když nebudete držet hodnoty v normě, můžete skončit v nemocnici se srdečním infarktem či mozkovou příhodou. Méně vážné, avšak stejně nepříjemné je nedokrvování dolních končetin, které se projevuje pocitem studených nohou a rukou.

Jelikož je vysoký cholesterol skrytým nepřítelem, dalo by se říct až záškodníkem, je potřeba jej kontrolovat, přičemž za zvýšenou hladinu se považuje jakákoliv hodnota nad 5 mmol/l. Pakliže je v těle zjištěn i zvýšený výskyt triglyceridů (nad 3 mmol/l), mluví se o smíšené hyperlipoproteinémii (HLP) Jak se člověk k takovému onemocnění dostane? Poměrně snadno, nedá-li si pozor.

Jako primární příčina HLP je považováno přejídání a s tím spojená obezita. Špatná skladba jídelníčku a nedostatek fyzické aktivity taktéž vykonají svou část. Sekundárními faktory jsou onemocnění jater, ledvin a štítné žlázy. Nepříznivě se na vývoji HLP podepisuje i nadměrná konzumace alkoholu a některých léků (kortikoidy, diuretika). Jak vidno, zvýšený cholesterol má mnoho podobného se zvýšeným krevním tlakem a naštěstí i léčba je velmi podobná.

Sázkou na jistotu je úprava jídelníčku, kdy se z něj odstraní přebytečné živočišné a polynenasycené tuky (máslo, maso, sádlo, rybí tuk, oleje, atd.) a nahradí se mononenasycenými tuky (olivový olej). Dále se omezí příjem soli a zvýší se obsah vlákniny v potravě, hlavně v zelenině, luštěninách a tmavém pečivu. Dále se doporučuje pravidelná fyzická aktivita alespoň dvakrát týdně po třicet minut. Výborně se k tomuto hodí běh, plavání, aerobik nebo cyklistika. A jelikož by se mělo sportovat s čistou myslí, je vhodné omezit i konzumaci alkoholu a nejlépe se zřeknout kouření.

Vysoký cholesterol se v rizikových případech, kdy hrozí vznik aterosklerózy, léčí pomocí medikamentů, ale to neznamená, že by předchozí odstaveček a vše v něm obsaženo bylo zbytečné. Naopak, měli byste na sobě dřít ještě více. Něco povzbuzení na závěr: vysoký cholesterol je velmi jednoduše zvládatelné onemocnění a při dodržování správného životního stylu vám i ušetří nějaké penízky do prasátka na nový dům.

Podobné příspěvky