Akné trápí i dospělé

Jako puberťačku tě určitě utěšovali, že až dospěješ, pak konečně zmizí ty ošklivé červené pupínky. Jenže čas běží a akné zůstává… To se bohužel stává, a některé ženy se touto nemocí trápí ještě po čtyřicítce. Medicína a tvá vydatná pomoc zatočí však i s akné!

Nemoc jako každá jiná

Akné je skutečně nemoc – jde o zánětlivou kožní chorobu, při níž dochází k postižení mazových žláz v kůži a následném ucpání pórů. Na kůži vyrůstají známé černé tečky neboli komedomy a zanícené červené bouličky, které jsou důsledkem bakteriální infekce. Objevují se na obličeji, krku, zádech a hrudníku. Pokud se vyrážka správně neošetří, mohou po ní v závažnějších případech zůstat jizvy.

Odborníci se shodují, že akné je dědičná nemoc. Přesnou příčinu nemoci však neznají, ale jedním z hlavních viníků jsou hormony, a to androgeny (mužské pohlavní hormony). Když se jejich hladina v organismu zvýší (k tomu dochází hlavně v pubertě), mazové žlázky se rozšíří a produkují více mazu.

Důvodů akné je víc a u každého člověka je trošku jiný. Někdy je dokonce akné alergickou reakcí, nejčastěji na mléčné výrobky, jindy za něj může bakteriální infekce, stres, chronická zácpa a špatné trávení, nedostatek vitaminů nebo špatný výběr kosmetických výrobků. Možná sis také všimla, že nejvíce problémů s pletí máš před menstruací, což souvisí s hormonálními změnami v organismu.

Čisticí pěnící gel 

Čisticí pěnící gel díky jemně čisticím aktivním látkám, které zajišťují dobrou toleranci, šetrně čistí mastnou pleť, aniž by ji vysušoval. 

Léků je přehršel

Léčení akné záleží na tom, jak silná forma tě postihne. Na výběr je místní nebo celková léčba. K potírání postižených míst se používají přípravky s obsahem benzoyl peroxidu (antibakteriální látka), tretioninu, salicylové kyseliny, síry, resorcinu či antibiotik. Ta se někdy podávají i vnitřně, což je ovšem spojeno s nežádoucími vedlejšími účinky (narušení střevní mikroflóry). Dost často pomůže i obyčejná hormonální antikoncepce (třeba Diane 35 nebo Pramino). Přemýšlet bys měla také o homeopatii, tu však musí mít v rukou lékař, který posoudí přesné příčiny a možnosti léčení.

Podobné příspěvky