7 faktů o cukrovce a užívání alkoholu

Lidé s cukrovkou by měli být zvláště opatrní, pokud jde o pití alkoholu, protože alkohol může některé z komplikací cukrovky ještě zhoršit. Za prvé, alkohol ovlivňuje játra tím, že dělá svou práci při regulaci hladiny cukru v krvi. Alkohol může také interagovat s některými léky, které jsou předepisovány lidem s cukrovkou. I když pijete alkohol jen zřídka, promluvte si o tom se svým poskytovatelem zdravotní péče, aby věděl, které léky jsou pro vás nejlepší.

Co potřebujete vědět:

 

1. Alkohol interaguje s léky na cukrovku

Alkohol může způsobit zvýšení nebo snížení hladiny glukózy v krvi v závislosti na tom, kolik vypijete. Některé pilulky na cukrovku (včetně sulfonylmočovin a meglitinidů) také snižují hladinu glukózy v krvi stimulací slinivky břišní k tvorbě více inzulínu. Kombinace účinků léků na snížení hladiny cukru v krvi s alkoholem může vést k hypoglykémii nebo k „inzulínovému šoku“, což je lékařská pohotovost.

 

2. Alkohol brání vašim játrům dělat svou práci

Hlavní funkcí vašich jater je ukládat glykogen, což je uložená forma glukózy, takže budete mít zdroj glukózy, když nejíte. Když pijete alkohol, vaše játra musí pracovat na jeho odstranění z krve, místo aby regulovala hladinu cukru v krvi nebo hladinu glukózy v krvi. Z tohoto důvodu byste nikdy neměli pít alkohol, pokud je hladina glukózy v krvi již nízká. Viz. článek Onemocnění jater související s alkoholem

 

3. Nikdy nepijte alkohol na lačný žaludek

Jídlo zpomaluje rychlost absorpce alkoholu do krve. Pokud budete pít alkohol, nezapomeňte jíst jídlo nebo svačinu obsahující sacharidy. Více informací v našem článku K dobrému pití patří i dobré jídlo

 

4. Před alkoholickým nápojem si vždy zkontrolujte hladinu cukru v krvi

Alkohol zhoršuje schopnost jater produkovat glukózu, proto nezapomeňte znát číslo glukózy v krvi, než vypijete alkoholický nápoj.

 

5. Alkohol může způsobit hypoglykemii

Během několika minut po požití alkoholu a až 12 hodin poté může alkohol způsobit pokles hladiny glukózy v krvi. Po požití alkoholu vždy zkontrolujte hladinu glukózy v krvi, abyste se ujistili, že je v bezpečné zóně. Pokud je vaše hladina glukózy v krvi nízká, zvyšte ji svačinou.

 

6. Pomalým pitím si můžete zachránit život

Pití příliš velkého množství alkoholu vám může způsobit závratě, ospalost a dezorientaci – stejné příznaky jako hypoglykemie. Ujistěte se, že nosíte náramek, který upozorňuje lidi ve vašem okolí na skutečnost, že máte cukrovku, takže pokud se začnete chovat jako opilí, aby věděli, že vaše příznaky mohou být způsobeny hypoglykemií. Pokud jste hypoglykemičtí, potřebujete jídlo nebo tablety glukózy ke zvýšení hladiny glukózy v krvi.

 

7. Znalost svého limitu vám může zachránit život

Váš poskytovatel zdravotní péče vám řekne, kolik alkoholu je bezpečné pro pití. V závislosti na vašem zdravotním stavu to nemusí znamenat žádný alkohol. V některých případech ženy s cukrovkou nemusí mít více než jeden alkoholický nápoj denně. Muži by neměli mít více než dva.